Orosz István © Minden jog fenntartva

Falra épített cserépkályha!

A cserépkályha egy különálló fűtő eszköz, amely tervezésénél a teljesítmény, vagy fűtő felület számításánál a kályha minden oldala számít, ebből adódik, hogy ha egy téglatest /pl.5 x 2,5 x 7 csempe vagy méretbe 23,5x25,5cm-es csempével 118cm x 59cm x 207cm méretű/ cserépkályhánál a hátsó felületet elvesszük, akkor a teljesítménye 1 harmadát is elveszítjük! Tehát nagyon fontos, hogy a cserépkályha hátsó felülete is fűt!

A másik, ami már viszont bosszantó is lehet egy –két év után a megrendelőknek, amikor azt tapasztalják, hogy a kályha szépen lassan távolodik a faltól, és a résen kis koromcsíkok vagy égett por rajzolódik ki a falon, ami az évek során egyre csak nőnek! Ez a jelenség abból adódik, hogy a kályha folyamatosan mozgásban van a sok felfűtés és lehűlés által /dilatál/ amikor kitágul, eltolja magát a faltól, majd lehűléskor nem húzódik vissza, ezután a repedésbe bele rakódik a por, ami betömöríti, ezután újra jön a tágulás és megint kitágul, és ez a folyamat ismétlődik még sokszor! „hiába kötötte bele a mester a falba 100-as szöggel vagy műanyag dűbellel és csavarral, mert azért láttam már néhány jópofa megoldást.”

A kályha falazata a tűzszekrénytől távolodva vékonyodik, hogy egyenletesebben tudjon melegedni, így a füstgáz egyenletesen, fokozatosan hűlve tud keringeni a füstjárat rendszerbe, majd harmatpontnál magasabb hőmérsékleten távozni a kéményen keresztül, így tisztán tartva a kályha és a kémény belső falazatát. Na de, ha ez a füstjárat közvetlenül érintkezik a mögötte lévő hideg fallal, akkor az történik, hogy nem tud felmelegedni annyira, mint a vékonyabb hideg fallal nem érintkező füstjárat és lehűti a füstgázt, amiből kicsapódik a pára és a kátrány. Ez folyamatosan ivódik bele a kályha mögötti falba, valamint mivel már a kályhába harmatpont alá hűl a füstgáz, így a csempék és kémény falán is szépen lassan rakódik, ami később megjelenik a fugákon és a máz hajszálrepedésein és kellemetlen kénes „putri” szaggal tölti meg a lakást!

Van olyan megoldás, amivel rá lehet építeni a falra a cserépkályhát. Ebben az esetben a falat szigetelni kell, légréteget kell hagyni, ami ki tud szellőzni és egy hátsó falat”vakfalat”kell építeni a kályhának, ez lehet mázhibás vagy bontott kályhacsempéből is! Ilyen megoldást használható, pl. ha lég kollektor kerül a kályha mögé és nem szeretnénk, hogy látható legyen, vagy ha a megrendelő a fűtőfelület vesztés ellenére is ragaszkodik hozzá!

Sokszor hallottam már vissza, hogy azt mondta a kályhás, hogy azért ajánlja, hogy rá kell építeni a falra, mert a kályha mögötti rés csak pórfogó, meg hogy nem lehet majd tisztántartani és mögötte festeni. Ez nem igaz!! A cserépkályha mögött akkora helyet szoktunk hagyni, hogy a partvisfej hosszanti irányba befér, vagy a pórszívó csövével is ki lehet takarítani és a festő is le tudja festeni a falat teddy hengerrel!